تدوین الگوی مفهو می تعامل نهادهای دولتی و خصوصی با دانشگاه ها در حوزه توانمندسازی منابع انسانی؛ بررسی ده دانشگاه برتر جهان

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 128

فایل این مقاله در 30 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_ISSK-6-23_004

تاریخ نمایه سازی: 1 اسفند 1401

چکیده مقاله:

تعامل دانشگاه ها با سازمان ها و شرکت ها از جمله ضروریات ارتباط علم و عمل برای دانشگاه ها و نیز روزآمدسازی منابع انسانی برای شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی است. پژوهش حاضر با هدف طراحی الگوی تعامل دانشگاه با شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی در زمینه توانمندسازی کارکنان و مدیران صورت گرفته است. در این تحقیق، بر اساس رویکرد مطالعه موردی و با کمک روش تحلیل مضمون، ده دانشگاه برتر جهان (شامل ام آی تی، استنفورد، آکسفورد، کمبریج، دانشگاه سلطنتی لندن، هاروارد، یو سی ال، ییل، شیکاگو و برکلی) که اقدام به ارائه دوره های توانمندسازی ویژه سازمان ها و شرکت ها می کنند، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته اند. نتایج پژوهش حاکی از این است که دانشگاه های مورد بررسی در اغلب موارد اقدام به تاسیس مراکز آموزش های مهارتی برای ارائه خدمات آموزشی در قالب دوره های کوتاه مدت به سازمان ها و شرکت ها کرده و از این طریق به روزآمدسازی منابع انسانی کمک می کنند. بر اساس واکاوی تجربیات دانشگاه های برتر جهان می توان الگوی مفهو می تعامل بهینه دانشگاه با شرکت ها و سازمان ها را در زمینه برگزاری دوره های آموزشی در سه محور شیوه طراحی دوره ها، روش گزینش و انتخاب افراد واجد شرایط برای حضور در دوره و شیوه اجرا و برگزاری دوره ها طراحی کرد.

نویسندگان

عبدالحمید بیات

دانشجوی دکتری جامعه شناسی فرهنگی، دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)،

محسن کشاورز

دانشجوی دکتری اقتصاد، پژوهشگر دانشگاه جامع امام حسین(ع)،

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :