استفقرار نظام مدیریت متکی بر بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان ، راهکاری جهت اصلاح نظام ساخت و ساز و کاهش خساران ناشی از بحران های طبیعی

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,443

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CMCILFUS01_063

تاریخ نمایه سازی: 1 اردیبهشت 1391

چکیده مقاله:

اگر چه با دانش کنونی بشر ، امکان جلوگیری و یا حتی پیش بینی وقوع برخی بلایای طبیعی همچون پدیده طبیعی زلزله وجود ندارد ولی با طراحی ساختمانها بصورت مقاوم و همچنین مقاوم سازی ساختمانهای مجود می توان خطرات ناشی از آن را به حداقل رساند. موضوعی که در این میاز حائز اهمیت است بحث نظارت بر اجرای قوانین ، مقررات و ضوابط مربوطه است که متاسفانه در بسیاری موارد بر اثر بی توجهی و عدم رعایت موارد در هنگام وقوع بلایای طبیعی بالاخص زلزله ، به بحران مبدل شده و خسارات جیران ناپذیری را نیز به دنبال دارد از سوی دیگر امروزه در کشور شاهد توسعه روز افزون صنعت ساخت و ساز و فعالیت های مختلف در قالب پروژه های عمرانی هستیم . لذا عمل به قوانین و مقررات مربوطه و همچنین نظارت سیستمی بر برقراری این شرایط و ضوابط می تواند راهکار موثری جهت کاهش خطرات و خسارات و جلوگیری از بوز بحران در هنگام بلایای طبیعی و مهمترین وظیفه سطوح مختلف مدیریتی و اجرایی در سطح کشور باشد. در این میان توجه به استقرار نظام مدیریت متکی بر بهداشت ، ایمنی و محیط زیست ، علاوه بر پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی باعث کاهش خطر پذیری ، تامین اسایش خاطر ، افزیش بهره وری ، بالا بردن کیفیت و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی می شود به این ترتیب به عنوان عاملی پیش گیرانه می تواند از بروز بحران جلوگیری نموده و راهکاری جهت اصلاح نظام ساخت و ساز و کاهش خساران ناشی از یحران های طبیعی در هنگام بروز بلایای طبیعی باشد. این مقاله تلاش می کند تا ضمن بیان اهمیت موضوع راهکارهایی را جهت نظارت یهتر و سیستمی بر پروژه های عمرانی و استقرار آن و اصلاح نظام ساخت و ساز و پیشگیرانه از بحران ارایه نماید.

نویسندگان

علی سلیقه زاده

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر- دانشکده فنی مهندسی - گروه مهندسی عمرا

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • - احمدپور، ا.، لطفی، ص.، فرجی، اد، عظیمی، آ، "بررسی ...
 • - بیرودیان، ن.، کتاب "مدیریت بحران"، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ...
 • فرجی، ا، قرخلو، م.، "زلزله و مدیریت بحران شهری(مطالعه موردی: ...
 • تهیه نقشه های پهنه بندی شتاب طیفی برای مناطق لرزه خیز استان خوزستان [مقاله کنفرانسی]
 • دفتری، ب، "امداد در سوانح و بلایای طبیعی"، منبع درسی ...
 • قنواتی، ع، قلمی، ش.، عبدلی، ا.، "توانمند سازی مدیریت بحران ...
 • ناطق الهی، ف، "شناخت بحران و مدیریت بحران"، مجله علمی ...
 • ناطق الهی، ف، "مدیریت بحران زمینلرزه ابر شهرها - با ...
 • - جمالی، ا، فاتحی منش، ک.، "اثر بخشی آموزشهای ضمن ...
 • Overview of Disaster Management, Training Modules" UN. Disaster An:ه 8 ...
 • نمایش کامل مراجع