CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

بررسی اثر گیاه پوششی چاودار (Secale cereale L) زمستانه بر مدیریت علف هرز سلمه تره (Chenopodium album L) در کشت ذرت (Zea mays L)

عنوان مقاله: بررسی اثر گیاه پوششی چاودار (Secale cereale L) زمستانه بر مدیریت علف هرز سلمه تره (Chenopodium album L) در کشت ذرت (Zea mays L)
شناسه (COI) مقاله: DEZFULWATERMECH01_289
منتشر شده در همایش ملی علوم آب، خاک، گیاه و مکانیزاسیون کشاورزی در سال 1388
مشخصات نویسندگان مقاله:

سعید مفاخری - دانشجوی کارشناسی ارشد و عضو هیات علمی گروه شناسایی و مبارزه با علف های
محمدرضا اردکانی - عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
محمد جواد میرهادی - دانشجوی کارشناسی ارشد و عضو هیات علمی گروه شناسایی و مبارزه با علف های
فریبا میقانی - عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور

خلاصه مقاله:
در سال های اخیر، مصر ف بیش از حد علف کش های شیمیایی، نگرانی راجع به اثر مخرب این مواد بر سلامت محیط زیست و موجودات زنده را افزایش داده و ضرورت مطالعه پیرامون روش های غیر شیمیایی مدیریت علف های هرز را ایجاد کرده است. به همین منظور این آزمایش در آبان سال 1387 در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج شروع شد تا به بررسی توانایی گیاه پوششی چاودار زمستانه در کنترل علف های هرز کشت ذرت بپردازد. طرح آزمایشی مورد استفاده، بلوک کامل تصادفی با آرایش اسپلیت پلات در چهار تکرار و تیمار های آزمایش شامل سه تراکم کشت چاودار و سه مرحله قطع چاودار بود. پس از کاشت ذرت در بهار، نتایج نمونه گیری از علف هرز سلمه تره نشان داد که تیمار قطع مرحله سه (که سنبله در تمام بوته ها ظاهر شده و ارتفاع به بیش از 150 سانتیمتر رسیده بو د)، تراکم سلمه تره در هفته چها رم و ششم پس از کاشت را به ترتیب %27/05 و 25/33% و بیوماس این علف هرز ر ا در هفته ششم پس از کاشت ذر ت 17/83% کنترل نموده است و به عنوان بهترین تیمار شناخته می شود. با توجه به این نتایج به نظر می رسد که ممکن است بتوان با استفاده از گیاهان پوششی، علف های هرز را کنترل نموده و به کاهش مصرف علف ک شهای شیمیای ی در کشاورزی کمک نمود.

کلمات کلیدی:
علف های هرز، مالچ، گیاه پوششی، چاودار، ذرت

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/140270/