CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

ارزیابی سیستم بایگانی و تبادل تصویر از دیدگاه متخصصان: مطالعه کیفی

عنوان مقاله: ارزیابی سیستم بایگانی و تبادل تصویر از دیدگاه متخصصان: مطالعه کیفی
شناسه ملی مقاله: IRCMMS02_024
منتشر شده در دومین همایش ملی تحقیقات میان رشته ای در مدیریت و علوم پزشکی در سال 1400
مشخصات نویسندگان مقاله:

مهدیه شجاعی باغینی - استادیار مدیریت اطلاعات سلامت مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران.
مهدی دهنوی - دانش آموخته کارشناسی مدارک پزشکی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران.

خلاصه مقاله:
سیستم بایگانی و تبادل تصویر (پکس)، با پردازش خودکار تصاویر پزشکی در ارتقای سلامت جامعه نقشی حیاتی دارد. در سالهای اخیر، پکس رشد زیادی در کشور ما داشته است. مطالعه حاضر به منظور بررسی دیدگاه متخصصان درمورد مزایا و محدودیت های استفاده از پکس و همچنین شناسایی راهکارهای موثر بر بهبود سیستم انجام گرفت. هدف آن جمع آوری توصیه های پزشکان برای بهبود سیستم و اجرای آن بود. بنابراین، مطالعه حاضر با رویکرد کیفی با استفاده از استراتژی تحلیل محتوای پنهان انجام شد. ۱۳ پزشک متخصص و رادیولوژیست، با سابقه حداقل سه سال سابقه کار با پکس، از دو بیمارستان تامین اجتماعی در این مطالعه شرکت کردند. داده ها با استفاده از مصاحبه های نیمه ساختاریافته جمع آوری و در نهایت کدگذاری شد. در نهایت، مزایا در سه طبقه اصلی بیمارستان، پزشک و بیمار دسته بندی گردید. همچنین مشکلات پکس در سه طبقه اصلی زیرساخت های ناکافی، عوامل انسانی و مشکلات مالی و هزینه ها قرار گرفت و در زمینه رفع مشکلات و به منظور بهبود پکس هم پیشنهاداتی ارائه شد. هر طبقه اصلی هم، به تناسب دارای تعدادی زیرطبقه بود. یافته های حاصل حاکی از این است که کلید اجرای موفقیت آمیز هر نوع فناوری اطلاعات سلامت، پذیرش کاربران نهایی است. پذیرش آنها تحت تاثیر مزایا و معایب قابل درک سیستم و کاربرد آن است. توسعه مزایای یک سیستم و رفع محدودیت ها و چالش های آن، در پذیرش کاربر و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده آن سیستم موثر می باشد.

کلمات کلیدی:
سیستم بایگانی و تبادل تصویر، رضایت کاربر، بیمارستان، تامین اجتماعی، رادیولوژی.

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/1289473/