CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

بررسی تاثیر متغیرهای نظام خودانگیزشی زبان دوم دورنیه در یادگیری زبان خارجی: مورد فرانسوی آموزان ایرانی

عنوان مقاله: بررسی تاثیر متغیرهای نظام خودانگیزشی زبان دوم دورنیه در یادگیری زبان خارجی: مورد فرانسوی آموزان ایرانی
شناسه ملی مقاله: JR_LRR-10-3_005
منتشر شده در در سال 1398
مشخصات نویسندگان مقاله:

نوید اعطار شرقی - Assistant Professor of Language Sciences – Center for Persian Language Teaching – Imam Khomeini International University – Qazvin – Iran.
بیتا اکبری - M.Sc. in French Language Teaching – Tarbiat Modares University – Tehran –Iran.

خلاصه مقاله:
پژوهشگران همواره به انگیزه و نقش آن در فعالیت های انسان به ویژه در آموزش و یادگیری زبان دوم/ خارجی توجه نشان داده­اند. پس از آشکار شدن کاستی های مدل انگیزشی گاردنر، در سال های ۱۹۹۰ مشخص شده بود که تصورات ذهنی زبان آموزان تاثیر بسزایی در انگیزش آن ها دارد. نظریه نظام خودانگیزشی دورنیه، به­عنوان تلفیقی از نظرات گاردنر، هیگینز، مارکوس و نوریوس با مفهوم خودهای ممکن در روان­شناسی، یکی از جدیدترین نظریه­ها برای بررسی انگیزش در یادگیری زبان دوم/ خارجی است. در این پژوهش، عوامل انگیزشی نظریه نظام خود انگیزشی را درمورد فرانسوی آموزان ایرانی بررسی می کنیم. بر اساس متغیرهای مطرح­شده در این نظریه پرسش­نامه ای تهیه شد و در میان ۱۶۰ زبان آموز فرانسوی زبان خارجی/دوم دانشگاهی و موسسه ای توزیع شد و با استفاده از نرم­افزار اس.پی.اس.اس. آنالیز شدند. یافته های این پژوهش موید این است که از طریق شناخت و تقویت متغیرهای خود آرمانی، خود بایسته و تجربیات یادگیری می توان میزان تلاش فردی را پیش بینی کرد. با محاسبه ضریب هم­بستگی پیرسون مشخص شد که متغیر  خود آرمانی با متغیرهای پیشگیری محور، ترفیع محور و تلاش فردی ارتباط مستقیم دارد.  همچنین بین متغیر اضطراب و متغیرهای خود آرمانی و تلاش فردی رابطه معنی داری وجود ندارد؛ اما با متغیر خود بایسته رابطه ای مستقیم وجود دارد.    

کلمات کلیدی:
Keywords: L۲ motivational Self System, motivation of Iranian learners of French, language learning, motivational factors., واژه های کلیدی: نظام خودانگیزشی, انگیزه فرانسوی آموزان ایرانی, یادگیری زبان, عوامل انگیزشی.

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/1287764/