بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور (۴۱ . نهادهای دینی و تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر)

نوع محتوی: گزارش
زبان: فارسی
شناسه ملی سند علمی: R-1163668
تاریخ درج در سایت: 18 اسفند 1399
دسته بندی علمی: مهندسی رسانه
مشاهده: 275
تعداد صفحات: 37
سال انتشار: 1398

فایل این گزارش در 37 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این گزارش:

چکیده گزارش:

- سهم اعتبارات فصل دین و مذهب (۱۸۸۵ میلیارد تومان) از کل اعتبارات امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری (۹۵۶۴ میلیارد تومان) حدود ۲۰ درصد و سهم اعتبارات فصل فرهنگ و هنر (۲۱۴۵ میلیارد تومان) حدود ۲۲ درصد است که مجموعا در حدود ۴۲ درصد از کل اعتبارات این امور را به خود اختصاص داده اند. سهم فصل دین و مذهب از امور مزبور نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۸ یک درصد رشد داشته و در مقابل سهم فصل فرهنگ و هنر یک درصد کاهش داشته است. در بررسی میزان تطابق مواد قانون برنامه ششم توسعه با لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ می توان نتیجه گرفت که دولت برای احکام مندرج در مواد (۹۲)، (۹۵) و (۹۷) اگرچه اعتباراتی را پیش بینی کرده و تا حدی همسویی کلی میان لایحه بودجه با قانون مذکور تایید می شود با این حال در بردارنده تحول مورد انتظار قانون نیست. اعتبارات دستگاه های دینی و تبلیغی با کاهش جدی مواجه بودهاند. بیش از ۳۰ دستگاه فعال در
حوزه دین و تبلیغ در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ ، عموما با کاهش در سرجمع اعتباراتشان روبه رو هستند. نکته قابل تامل اینکه این کاهش عموما مربوط به اعتبارات هزینه ای دستگاه های مزبور است. افزایش اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای توزیع در همه برنامه ها، به سمت فعالیت های توسعه و ترویج کتابخوانی و یارانه مطبوعات هدایت شده است. این بدان معناست که رویکرد دولت در حوزه فرهنگ حمایت از صنعت نشر و مطبوعات و کم توجهی به سایر حوزه ها نظیر هنرهای تجسمی، سینما و انیمیشن، فرهنگ عمومی و کسب وکارهای هنری است. - در برنامه ها با عناوین مشابه، شرح فعالیت های برنامه «ساماندهی، هدایت و ارتقای فعالیت های  قرآنی» با برنامه های «برگزاری مسابقات قرآنی و دینی»، «ترویج و تشویق قرآن آموزی و انس اقشار  جامعه با قرآن کریم» و «حمایت از اجرای اسناد سه گانه منشور توسعه فرهنگ قرآنی»  تطابق زیادی  دارد و لذا با مقایسه سرجمع اعتبارات مشابه در حوزه قرآن (فارغ از اینکه چه دستگاهی آن را دریافت می کند) می توان گفت کاهش شدیدی در اعتبارات قرآنی در لایحه بودجه ۱۳۹۹ وجود دارد.
استقرار و استمرار ایده تمرکز اعتبارات در حوزه دین و فرهنگ در لوایح بودجه سنوات اخیر، عملا باعث کاهش اعتبارات حوزه دین و تبلیغ و بالتبع حرکت به سمت مضیق کردن فعالیت برخی دستگاه های دینی و تبلیغی شده است. 

کلیدواژه ها:

نهادهای دینی و تبلیغی. فرهنگ و هنر. دین و مذهب. قانون بودجه سال ۱۳۹۸. لایحه بودجه سال ۱۳۹۹