اظهارنظر کارشناسی درباره: «طرح شفاف سازی منابع تامین مالی تبلیغات و فعالیت های انتخاباتی با اصلاح برخی مواد قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی»

نوع محتوی: گزارش
زبان: فارسی
شناسه ملی سند علمی: R-1163664
تاریخ درج در سایت: 18 اسفند 1399
دسته بندی علمی: مهندسی رسانه
مشاهده: 271
تعداد صفحات: 4
سال انتشار: 1398

نسخه کامل این گزارش ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این گزارش:

دریافت فایلهای پیوست گزارش

جهت دریافت فایل های پیوست این گزارش بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیویلیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

چکیده گزارش:

یکی از مهمترین فرآیندها و مراحل انتخابات که نقش مهمی در نتیجه و سلامت آن دارد، مرحله تبلیغات و انجام هزینه های انتخاباتی است، چراکه بدون شک تبلیغات و منابع پولی و مالی آن و نیز هزینه هایی که نامزدها و احزاب در رقابت های انتخاباتی انجام می دهند، تاثیر انکارناپذیری در نتیجه انتخابات دارد. از این رو نظارت بر این مرحله از انتخابات و هزینه های آن امری ضروری و حیاتی تلقی می شود. برهمین اساس امروزه تقریبا در تمامی کشورهای دنیا قوانین و مقرراتی برای نظارت بر فعالیت های مالی نامزدها و احزاب سیاسی در جریان انتخابات وجود دارد، درحالیکه نظام حقوقی ما در این رابطه دچار خلا جدی است و بر همین اساس بند «۴» سیاست های کلی انتخابات به صراحت «تعیین حدود و نوع هزینه ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف سازی منابع و هزینه های انتخاباتی داوطلبان و تشکل های سیاسی و اعلام به مراجع ذی صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی» را مورد تاکید قرار داده است و طرح  حاضر نیز با توجه به چنین امری و در همین راستا ارائه و به تصویب کمیسیون محترم رسیده است. در این
گزارش ضمن اشاره کوتاه به چارچوب های پذیرفته شده شفافیت و نظارت بر هزینه های انتخاباتی و وضعیت طرح حاضر نسبت به این چارچوب ها، به برخی از مسائلی که مصوبه کمیسیون با آن مواجه می باشد، پرداخته خواهد شد.