Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
عنوان
کتاب

راهنمای مستندسازی سانحه سیل در حمل و نقل زمینی

رده بندی دیویی : 637/2
شابک : 978-600-113-209-4
رده بندی کنگره : TC510شماره کتابشناسی ملی: 5712831
کد COI کتاب: R-1136001تاریخ درج در سایت: 12 دی 1399
سال انتشار کتاب: 1398تعداد صفحه: 342
زبان اصلی کتاب: فارسی دسته بندی علمی کتاب: حمل و نقل - مدیریت (عمومی)
مشاهده این کتاب: 479

خرید و دانلود فایل کتاب

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این کتاب را که دارای 342 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

فایل کامل ایبوک با فرمت PDF

مشخصات نویسندگان کتاب راهنمای مستندسازی سانحه سیل در حمل و نقل زمینی

کد کتاب/لینک ثابت به این کتاب

کد یکتای اختصاصی (COI) این کتاب در پایگاه سیویلیکا میباشد و برای لینک دهی به این کتاب می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت کتاب در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1136001/

پیش گفتار کتاب

کسانی که قادر به یادآوری تجربیات گذشته نیستند ممکن است بار دیگر با همان مشکلات مواجه شوند. متأسفانه بسیاری از مدیران امروزی نسبت به تجربیات گذشته بی تفاوت و حتی مخالف استفاده از آنها میباشند، در حالی که میتوانند آگاهیهای ارزشمندی از این طریق کسب کنند
بنابراین تحلیل تجربه های گذشته به منظور بهره برداری از آنها و آموختن نکات کلیدی، از تکرار تجربه های ناموفق گذشته جلوگیری میکند و دانش ارزشمندی را برای فرد وسازمان تولید مینماید.

چه بسا مدیرانی که قادر به یادآوری تجربیات گذشته نیستند،ممکن است بار دیگر با همان مشکالت مواجه شوند 
نخستین راه کسب دانش، تجربه است. دانش ناشی از تجربیات، نقشهایی آشنا از مشکل در ذهن به وجود میآورد که با استفاده از آنها میتوان بین آنچه که اکنون در حال شکل گرفتن است و آنچه که قبلا اتفاق افتاده ارتباط برقرار نمود.
2/راهنماي مستندسازي سانحه سیل در حمل و نقل زمینی اشخاص موفق در جهان از جمله سیاستمداران، دانشمندان، مدیران موفق و غیره همیشه از تجربیات گذشته خود به طرز مطلوبی بهرهبرداری نمودهاند و سعی نمودهاند از این گنجینه مهم که نتیجه کارکرد آنان در گذر زمان میباشد بهگونهای استفاده کنند که مانع
تکرار اشتباهات و خطاهای آنها شود.
هر سازمان موفق باید شکستها و موقعیتهای گذشته خود را مورد بازنگری قرار داده و بهطور سیستمی درسهای کسب شده از آنها را ضبط نماید و سپس این درسها را در دسترس کارکنان سازمان قرار دهد و تنها از این طریق میتوان یك سازمان را به یك سازمان یادگیرنده تبدیل نمود.
متأسفانه بسیاری از سازمانهای موجود از جمله ادارات، شرکتها و بنگاههای پویا ودارای دامنه فعالیتهای گسترده با وجود تالشهای زیاد جهت مطالعه و ارائه کارکرد برپایه معیارهای علمی بهدلیل کوتاهی کردن در مستندسازی تجربیاتی که از کارکرد خود در گذشته بهدست آوردهاند، نتوانستهاند ارتباطی بین دانش و کارکرد خود در آینده ایجاد نمایند و بنابراین با وجود برخورداری از دانش زیاد ولی بهصورت پراکنده نتوانستهاند دربرابر بسیاری از بحرانهای پیشرو، تابآوری مناسبی از خود بروز دهند.
علت این است که دانش بهخودی خود ناپایدار و از بین رفتنی است و بهطور موقت زنده است. به این معنی که اگر مورد استفاده قرار نگیرد از بین میرود و تنها از طریق تبادل آن است که بیشتر بهدست می آید.

از طرف دیگر عمل انتقال دانش سبب تبدیل عقیده و فکر به کلمات و نوشته ها میشود و به فرد کمك میکند تا عقاید خود را دوباره شکل دهد و آن را بهبود بخشد.

مقدمات بالا در مورد مستندسازی بهطور عمومی بیان شدهاند و در واقع نقطه شروع ورود به مبحث تخصصیتری با عنوان مستندسازی حادثه سیل در حمل و نقل زمینی محسوب میشوند. مستندسازی حادثه خود حالت خاص از مستندسازی میباشد و این مفهوم در سیستم حمل و نقل خود از حالتی تخصصی تر برخوردار است و مطالبی که درادامه می آیند به آرامی به سمت هدف اصلی نگارش فصل رهنمون میشوند.
طبق آمار جهانی، کشور ایران در زمره کشورهای سیلخیز جهان به شمار میآید ونگاهی به سیلهای گذشته بیانگر این واقعیت است که بسیاری از بخشها و
زیرساختهای کشور به طور گستردهای در دامنه تاثیر سیل قرار دارند.

سیستم حمل ونقل زمینی کشور شامل حمل و نقل جادهای و ریلی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هرساله دستخوش خسارتهای زیادی به ساختار و ذینفعان خود میباشد.

مشاهدات صورت گرفته نشان میدهند که مدیریت حادثه سیل در این دو بخش حمل و نقل به طور غالب از نوع مدیریت بعد از حادثه میباشد و نگاهی سیستماتیك به فرآیند مدیریت حادثه و بحران سیل وجود ندارد.

مطالبی که در ادامه می آیند، به این موضوع اشاره دارند که مستندسازی حادثه سیل به تمام مفهوم کلمه شامل توصیف سیل، پیامدها، فعالیتهای صورت گرفته در مرحله های مختلف مدیریت حادثه و تجربیات حاصل، شالوده ایجاد تفکر سیستمی به مدیریت حادثه جهت کاهش آثار سیل را به وجود می آورد.

فهرست مطالب کتاب

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

مدیریت اطلاعات پژوهشی

مقالات مرتبط جدید

طرح های پژوهشی مرتبط جدید

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

پشتیبانی