ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
عنوان
طرح پژوهشی

بررسی کارآیی مدل EPM در برآورد میزان فرسایش و رسوبدهی منطقه زاگرس جنوبی

نوع محتوی : طرح پژوهشیسال انتشار: 1396
استان موضوع گزارش : تهرانشهر موضوع گزارش: تهران
کد COI طرح پژوهشی: R-1050302تاریخ درج در سایت: 27 بهمن 1397
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی دسته بندی علمی طرح پژوهشی: علوم کشاورزی
مشاهده این طرح پژوهشی: 192تعداد صفحات طرح پژوهشی: 66

مشخصات نویسندگان طرح پژوهشی بررسی کارآیی مدل EPM در برآورد میزان فرسایش و رسوبدهی منطقه زاگرس جنوبی

چکیده طرح پژوهشی:

با توجه به ضرورت تعیین مقدار فرسایش و رسوب برای کل کشور و تعیین اولویت های اجرایی در مناطق با پتانسیل زیاد فرسایش، در سال 1386 نقشه فرسایش و رسوب دهی برای کل کشوراز طریق مدل EPM توسط گروه حفاظت خاک پژوهشکده حفاظت خاک وآبخیزداری تهیه شد. براساس این مدل، میانگین فرسایش ویژه کشور 9/6 تن در هکتار در سال، میانگین مقدار رسوب ویژه حدود یک تن در هکتار در سال و میزان متوسط فرسایش در کل کشور حدود یک میلیارد تن در سال به دست آمد. برای صحت سنجی نتایج مدلEPMوکارایی مدل در شرایط مختلف آب وهوایی کشور،پروژهتحقیقاتی کارایی و صحت سنجی مدل EPM در 7 منطقه جغرافیایی کشور انجام گرفت.یکی از این مناطق جغرافیایی منطقه زاگرس جنوبی است که در برگیرنده قسمت هایی از حوضه آبخیز رودخانه های رودبال، درودی، هشیررود، جاماش، رودان، میناب، شمیل، مازابی و جگین می باشد. حوضه انتخابی در زاگرس جنوبی در محدوده ی استان های هرمزگان، فارس وبوشهرقرار دارند.برای تعیین کارایی مدل از 13 ایستگاه رسوبسنجی که دارای آمار بلند مدت بار معلق بودند انتخاب شدند. مقدار بار معلق رسوب در هر یک از ایستگاه های رسوب سنجی با روش حد وسط دسته ها محاسبه و پس از تعیین ضریب بار کف رودخانه رسوب کل مشاهده ای تعیین شد. در حوضه های بالادست ایستگاه های مذکور فرسایش و رسوب حاصل از مدل EPMنیز محاسبه و با رسوب مشاهده ای مورد مقایسه قرار گرفت.خطای نسبی بین رسوب حاصل از مدل ورسوب مشاهده ای نشان داداختلاف دو روش در ایستگاههای مختلف بسیار متفاوت می باشد. بطوریکه در برخی از ایستگاهها روش EPM نسبت به روش منحنی سنجه، رسوب برآوردی بیشتری نشان داد و در اغلب ایستگاهها نیز نسبت به روش منحنی سنجه کمتر محاسبه کرد. میزان اختلاف دور روش از 97 تن در ایستگاه 007-26 برآورد بیشتر مدل EPM تا 4142 تندر ایستگاه 011-28 در کیلومتر مربع کمتر نسبت به روش منحنی سنجه بدست آمد.براساس شاخص خطای نسبی ایستگاه تنگه خسویه رودخانه رودبال و ایستگاه درب قلعه مقدار رسوبدهی مدل غیر قابل قبول ودر سایر ایستگاه ها مقدار برآوردی در محدوده قابل قبول قرار گرفت.کلید واژه: فرسایش، رسوب، زاگرس جنوبی، مدل EPM، ایستگاه هیدرومتری، حوزه آبخیز

کد طرح پژوهشی/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

کد یکتای اختصاصی (COI) این طرح پژوهشی در پایگاه سیویلیکا R-1050302 میباشد و برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1050302/

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

طرح های پژوهشی مرتبط جدید

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

پشتیبانی